Az Ön böngészője nem támogatja a JavaScriptet. Kérem kapcsolja be a böngésző beállításaiban!
Oroszlánok

1% adószámunk: 18703533-1-13 Nyitvatartás ÁPRILISBAN: 9:00 - 19:00

Online jegy


Oroszlánok

Az oroszlán

a macskafélék (Felidae) családjába tartozó emlős. A tigris után ez a legnagyobb termetű és legelterjedtebb „nagymacska”.

Előfordulása

Az oroszlánok Fekete-Afrika legnagyobb részén megtalálhatók. Főleg a fás területeken fordulnak elő, de megtalálhatók a félsivatagos és bozótos helyeken is. Korábban az európaiak mértéktelen vadászata miatt Afrika oroszlánállománya megcsappant. Ma a legtöbb oroszlán Közép-Afrika és Dél-Afrika országaiban él (Botswana, Angola, Mozambik, Zambia, Kongói Demokratikus Köztársaság). Ennél kisebb a kelet-afrikai és a kevéssé ismert nyugat-afrikai oroszlánpopuláció. A nyugat-afrikai oroszlán (Panthera leo senegalensis alfaj) példányszáma 20 000 köré tehető.

Legújabb lakónk érkezéséről 2023. november 8-án így szólt a riport - elolvasom most


A történelmi időkben Eurázsiában is éltek oroszlánok, a Balkántól Kis-Ázsián és a Közel-Keleten át egész Indiáig. Ezek az ázsiai oroszlán (Panthera leo persica) alfajhoz tartoztak. Nagy méretük és nappali életmódjuk könnyebben elejthetővé tette őket a vadászok számára, mint a tigriseket vagy a leopárdokat. Utolsó európai élőhelyük Görögország volt, ahonnan az 1. században tűntek el.

Ázsiában a 20. század elejére haltak ki. Az utolsó vadon élő ázsiai oroszlánok ma csupán az Északnyugat-India területén levő Gir-erdőben fordulnak elő. A körülbelül 600 oroszlán mindössze 1412 km2 területen él a Gudzsarát állambeli menedékhelyen.


Magyarországon szinte minden állatkertben megtalálható: Budapesten, Nyíregyházán, Debrecenben, Veszprémben, Pécsett, Szegeden, Győrött, Jászberényben, Kecskeméten és Gyöngyösön, illetve idén hozzák is megérkeztek.

Alfajok

Az oroszlán alfajaiból több kihalt mára, vagy vadon élő példányaik nem találhatók. Egyes alfajokat a tudósok nem tekintenek különállónak, így a pontos szám vitatott. A fő megkülönböztető jel a méret, a sörény és az élőhely. A genetikai hasonlóság azt mutatja, hogy minden napjainkban élő oroszlán egy kb. 55 000 évvel ezelőtt élt őstől származik, ezért egyesek minden afrikai oroszlánt egyetlen alfajnak tekintenek.

Megjelenése

A kifejlett hím oroszlán könnyen felismerhető a sörényéről, a tömege 145,4–250 kilogramm. A nőstény kisebb, a tömege 83–182 kilogramm. A legnagyobb ismert vadon élt hím 272 kilogramm, a legnagyobb ismert vadon élt nőstény pedig 185,5 kilogramm tömegű volt.
A vadon élő oroszlánok körülbelül 10–15 évig élnek, míg fogságban elérhetik a 20 éves kort is.

Sörény

A hím oroszlánok sörénye a faj legfeltűnőbb jellegzetessége. A hímnek egyéves kora körül kezd növekedni a sörénye. A sörény az életkorral sötétedik, nagysága és színe is függ a környezettől. A sörény megléte vagy hiánya, színe és mérete több dologtól függ: a hím oroszlán genetikai adottságaitól, nemi érettségétől, az éghajlattól és a tesztoszteron mennyiségétől. Általános szabály, hogy az adott környezetben a nagyobb, sötétebb sörény egészségesebb állatot jelez.

Elképzelések szerint a sörény elsődleges célja a nyak és torok védelme az átharapás ellen, ami a hímek közötti területi harcok során előfordulhat.

Sörénytelen hím oroszlán
Egyes nyugat-afrikai élőhelyeken, például a Pendjari nemzeti parkban a legtöbb hímoroszlánnak nincs, vagy jelentéktelen a sörénye. A tesztoszteron mennyisége kapcsolatban van a sörény nagyságával, például a kasztrált hím oroszlán esetén a sörény csökkenni kezd.
A mi állatkertünkben is található 2 sörénytelen oroszlán. Ők a legnagyobb méretűek, ugyanis akkor ivartalanították őket, amikor még a szervezetük fejlődésben volt, így sokat nőttek.

Életmódja

Az oroszlánok húsevő ragadozók, falkában élnek. A család nagyobb részben nőstényekből, kölykeikből és egy vagy több, egymással rokoni kapcsolatban álló, fiatal hímből áll. A falka nőstényei legtöbbször szoros rokoni kapcsolatban vannak. A hímek és a nőstények is védik a falkát a betolakodóktól. Amint a falka hímjei 2-3 évesek lesznek, ivaréretté válnak és vagy elüldözik őket, vagy maguk mennek el.

Szaporodás

A vemhesség 110 napig tart, majd 1-3 (ritkábban 4) kölyök születik, 1.2-2-1 kg tömeggel. Anyjuk a falkától kissé távolabbi menedékben hozza világra, és néhány hetente új helyre viszi őket, hogy a ragadozók a szaguk alapján nehezebben találják meg. A kölykök 6-7 hónapon keresztül szophatnak, utána elválasztja őket az anyjuk. Ebben az időszakban az anya egyedül vadászik. Sok kölyök éhen hal, másokat ragadozók támadnak meg, ha új hím veszi át a falka irányítását megöli az előző hím utódait.

 

Táplálkozás

Az oroszlán csúcsragadozó, a többi macskafélétől eltérően csapatban vadászik. Főleg zebrákat, antilopokat és kafferbivalyokat zsákmányol, de előfordulhat, hogy zsiráfot és fiatal elefántot is elejtenek. A nőstények vadásznak. A közepes méretű zsákmány torkát leszorítják, vagy pedig szájába fogja az orrát és száját, hogy az megfulladjon. A zsiráf és elefánt esetében a súlyos vérveszteség és végkimerültség okozza a halált.

Az egyik oroszlán leköti a nagy zsákmányállat figyelmét, míg a többiek a halálos támadás lehetőségére várnak. A támadás lesből vagy éjszaka történik.
Akárcsak a hiénakutyák, elsősorban az életképtelen egyedeket választják ki. Természetes ellenségeik az olyan ragadozók, mint a krokodilok, foltos hiénák, hiénakutyák és különösen más oroszlánok. Néhány zsákmányállat rúgása, illetve taposása megbéníthatja vagy azonnal meg is ölheti őket.

Dögöket is fogyaszt. Gyakran elkergeti a kisebb ragadozókat vagy azok csapatait, hogy elvegye prédájukat. Viszont őket is el tudják kergetni a hiénák, ha többen vannak. A többi macskaféléhez hasonlóan nagyszerűen látnak a sötétben, így éjszaka is hatékonyan tudnak vadászni.

 

Nara, a hercegnő és Nolen, a herceg - amikor még aprók voltak

 

Az érdi Noel Tanyáról érkeztek hozzánk a 6 hetes kölykök a felnőtt, cirkuszból mentett oroszlánokkal.
Születésük után egy nappal a Noel Tanya tulajdonosai úgy döntöttek, hogy elválasztják anyjuktól a kölyköket, az ugyanis nem foglalkozott velük. Saját kézből etették és nevelték, gondozták őket, majd amikor átkerültek állatkertünkbe minden segítséggel elláttak minket, és továbbra is figyelemmel kísérik életüket.


Cirkuszban fogantak, sajnos a szüleik testvérek, így Nara és Nolen úgynevezett beltenyészet következményeképp jöttek világra. Ennek jelei Nolen hátsó lábain figyelhetők meg, amelyek születésekor még teljesen visszafele fordultak, egy lábujjal kevesebb is van rajtuk. Már az elejétől kezdve szakszerű ellátásban részesült orvosi felügyelet mellett, a munkát pedig mi is folytatjuk. Mára egyre erősebbek a lábai, a folyamatos kezelésnek hála sikerült elkerülni a műtétet is, és már akkorát tud ugrani, mint a nővére!

A legvégső célunk, hogy felnőtt korukban is biztonsággal tudjon velük dolgozni 2-3 ember, aktív kapcsolatot fenntartani és nyugodt, teljes életet biztosítani nekik a zárt körülményekhez képest.

Ezen cél keretein belül igyekszünk minden napjukat élményekkel gazdagítani és színessé tenni, sétákat teszünk velük az állatkertben. Minden állatunkra rendkívül kíváncsiak, azonban az oroszlánok és a farkasok kötik le igazán a figyelmüket.

Oroszlánjaink meglepő nyugalommal és kíváncsisággal fordulnak Nara és Nolen felé, legnagyobb örömünkre. Fontosnak tartjuk, hogy minél jobban megismerjék fajtársaikat, hiszen egészségesen hat a fejlődésükre és a későbbi esetleges együttélés alapjait is lefektethetjük ezzel. Érzik a szagukat, tanulják a felnőtt oroszlánokkal való kommunikációt, ami segíti az egymáshoz és hozzánk való viszonyulásukat is.
A farkasaink vonyítása, kommunikációja és a falka összehangolt mozgása nagyon kíváncsivá teszi a kölyköket, gyakran ők is hangoskodnak velük.

Interjú Horvát László főápolóval az oroszlánok nagyobb kifutóba költöztetéséről: (2022. január)

 

 

FELIRATKOZOM FRISS TARTALMAKRA

***

Érdekel a nyitvatartás?: 

https://medveotthon.hu/nyitvatartas/

Jegyeidet már online is megveheted: 

https://ticketbase.eu/partner/veresegyhazi-medveotthon-35

Programajánló cikkek érdekelnének még:

https://medveotthon.hu/cimkek/programajanlo/

***