Az Ön böngészője nem támogatja a JavaScriptet. Kérem kapcsolja be a böngésző beállításaiban!
Medve

1% adószámunk: 18703533-1-13 Nyitvatartás ÁPRILISBAN: 9:00 - 19:00

Online jegy


Medve

A veresegyházi Medveotthonba 1998-ban telepítették át Gödöllőről az addig rossz körülmények között élő medvéket.

A terület kialakításánál fontos szempont volt, hogy a látogatók az állatokat teljesen biztonságosan, testközelből, azok zavarása nélkül láthassák. A Medveotthonban élő állatok fajtája és egyedszáma folyamatosan változik, hiszen az ország minden részéről érkeznek ide példányok. Magántartásból, más állatkertekből és külföldről is fogad be a Medveotthon állatokat. A Medveotthon tulajdonosa és fenntartója Veresegyház város Önkormányzata.

Barnamedve

A medvék emlősállatok, s ezen belül a ragadozók rendjébe tartoznak. Állatkerti körülmények között 30-35 évig élhetnek.

A barnamedve a Föld legnagyobb szárazföldi ragadozói közé tartozik. Tömege kifejlett hímeknél akár 600-700 kg is lehet. A medvék mára csaknem minden földrészt meghódítottak. A medvék nagyon szívesen úsznak és fürdenek.

A medve karmai nagyon sokoldalú szerszámok. Nagyságuk és formájuk medvefajokként különbözik, de a karmok egyik fajnál sem visszahúzhatóak. A barnamedvék karmai 12cm hosszúak is lehetnek. Előszeretettel keresnek úgy táplálékot, hogy odébb görgetik a köveket vagy fatörzseket és kiássák az alattuk lévő rovarokat, felkutatják a rágcsálókat.

Emellett a karmok megkönnyítik a medve kapaszkodását fára mászás során.

 

Mindenevők, kevés kivétellel növényi táplálékot esznek, ezért is mindenevő fogazattal rendelkeznek. A metszőfogak nagyon aprók, a szemfogak látványos méretűek. A lapos, több barázdával tagolt zápfogak hasonlítanak a valódi őrlőfogakhoz. A barnamedve kedveli az édes táplálékot, bogyókat, gyümölcsöket, a húst, halat, akár a dögöt is megeszi.  
 

Ősszel a medvék hozzákezdenek létfontosságú téli nyugvóhelyük kereséséhez. Ellentétben a valódi téli álmot alvó állatokkal, a medvék számára a téli pihenő csupán egy-egy nem túlságosan mély álom. Az anyagcsere jelenségek 25%-kal lesznek lassabbak, a testhőmérséklet 7-8 C° közé süllyed, a szívverés 40-50-ről 7-8-ra csökken. A medve a tartalékolt zsírkészleteit éli fel. Izomzata valamelyest leépül.

Hogy hogyan készülünk a télre 2023-ban, arról videoriportban számolunk be - elolvasom most
 

A párzási időszak április végétől június közepéig tart. A bocsok „téli álom” során születnek, nagyon fejletlenül jönnek világra, és telelő hely biztonságában élik életük első hetét. Tavasszal, amikor előbújnak már 2-3 hónaposak. A bocsok akár 2-3 éves korukig anyjukkal maradnak.

A veresegyházi Medveotthonban élő medvék története

TEMES, CSÁNGÓ, és HARGITA:

Bocsként kerültek hozzánk a felszámolt temesvári állatkertből. 2021 nyarán történt a mentésük, hat felnőtt medvével együtt, köztük az anyamedvével.

COCA ÉS GEORGE:

Anya és fia 2021.februárjában a Brassói Állatkertből kerültek a Medveotthonba. Mindketten szívesen másznak fára.

NEGRO, OSITO, VIERA, BALERINA ÉS BALU:

A spanyol csapat, akiknek 2019-ben az almunecari állatkertből történt a megmentésük. NEGRO sötét bundájáról kapta a nevét. BALERINA sok éven át kicsi ketrecben élt, aminek idegrendszeri elváltozás lett a következménye. Ennek tünetei mozgásán megfigyelhetőek, hogy ringatja a magát, ami úgy tűnik, mintha táncolna. BALU a félszemű hím medve, akinek fiatalkori sérülés következtében lett maradandó szemkárosulása.

REMUS:

A Nyíregyházi Állatkertből került vissza hozzánk 2020. szeptemberében.

CSIPI:

2008-ban született a brünoi állatkertben.

DÖMPI és MÓRIC:

Két öreg hím medvénk, akik a Budakeszi Vadasparkból kerültek hozzánk. Móric filmes múlttal rendelkezik, az egyik legkedvesebb medvénk.

LILU:

Legfiatalabb nőstény medvénk, nálunk nevelkedett.

BORSI és BOJTI :

A Mafilm telepőből hozzánk került medvék. Borsi a legkisebb testű medvénk, Bojti pedig egy sötét színű öreg hím. Legidősebb medvéink közé tartoznak, ez a mozgásunkon is meglátszik.

GIOVANNI:

A „Trentói medve”. Észak-Olaszországban, szabad területről fogták be és hosszas hatósági eljárás után 2021.12.21-én került hozzánk az M57 néven ismert hím medve.

BALU („pesti”):

Fiatal korában Marosvásárhelyről került a Fővárosi Állatkertbe, majd 2021 decemberében érkezett hozzánk, a kifutó építése okán. Hatalmas termetű medve.

MÁSA

Az egyik legnagyobb termetű nőstény medvénk. Könnyen felismerhető világos bundájáról és hosszú karmairól.

MUCI

2003-ban született nőstény medve, és 2008-ban került a  Pécsi Állatkertből hozzánk.

MICHAEL és JACKSON

Két hatalmas termetű középkorú hím medvénk. A testvérek a temesvári állatkertből érkeztek hozzánk.

ROCKY

A harmadik temesvári hím, aki már nagyon öreg. Jellegzetes cammogó mozgásáról könnyen felismerhető.

@medveotthon_hivatalos

FELIRATKOZOM FRISS TARTALMAKRA

***

Érdekel a nyitvatartás?: 

https://medveotthon.hu/nyitvatartas/

Jegyeidet már online is megveheted: 

https://ticketbase.eu/partner/veresegyhazi-medveotthon-35

Programajánló cikkek érdekelnének még:

https://medveotthon.hu/cimkek/programajanlo/

***